Je nějaký rozdíl mezi DPF a FAP?

Blogging Tips LinkedIn Post Header (1)

DPF nebo FAP?

Zkratky dokážou našemu mozku pořádně zavařit. Jaký je rozdíl mezi DPF a FAP? Když přestane fungovat DPF, můžu ho nahradit FAP? Funguje DPF lépe? Podobné dotazy se občas objeví.

Jak funguje FAP?

FAP (Filtre à particules) je zařízení, které zachytává saze z výfukových plynů. První z nich uvedla již v roce 2000 francouzská automobilka Peugeot. Šlo o revoluční způsob řešení problematiky zátěže životního prostředí. FAP zachytí drobné pevné částice za pomocí důmyslného systému kanálků. To samozřejmě vede k jejich zanesení, ale s tím si FAP poradí. Během jízdy se filtr zahřívá a všechny zachycené částice se spálí na mikroskopický popílek. Ne vždy to ovšem jde, v ostatních případech je regenerace navozena uměle.

Popílek je podstatně drobnější než saze a tím pádem uvolní většinu místa pro další filtraci.

Francouzské automobilky přišly s nápadem vylepšit FAP pomocí aditiv. Ta se umístí do oddělené nádrže a řídící jednotka určí, kolik aditiva je potřeba pro aktuální objem paliva v nádrži. Tato aditiva snižují zápalnou teplotu sazí, které se tak mohou spálit při podstatně nižší teplotě. Tento způsob využívají též některé vozy Volkswagen. V současné době se ale preferují filtry bez aditiv.

…takže je DPF bez aditiv?

Nebudeme vás dále napínat a odpovíme vám – v aditivech rozdíl nespočívá, ačkoliv je to na různých fórech rozšířený mýtus. Problematika filtru pevných částic je aktuální a samozřejmě zaměstnala spoustu vědců, inženýrů a ekologů. Což znamená spoustu jazyků a spoustu národností. Jelikož první filtr pevných částic nainstaloval Peugeot, Francouzi zavedli své označení filtre à particules (filtr částic).

Anglicky mluvící inženýři zvolili název Diesel particle filter (DPF) a obě dvě varianty jsou správné – obě totiž značí totéž: Filtr pevných částic.

Je v tom trochu zmatek

Pokud se cítíte zmateně, není třeba se bát. Nejste jediní. Co je důležité je, že se jedná o dva názvy pro samou věc. Pokud jde o čištění filtru, jiná písmenka neznamenají rozdíl v ceně ani proceduře. Pokud hledáte informace či plánujete výměnu filtru, je třeba vzít v potaz značku vozu. Jestliže máte francouzské auto, hledejte FAP. Pokud ale hledáte DPF, vyhledávač si s tím rozhodně poradí. Není ale žádný důvod k obavám! Pokud náhodou máte auto s DPF, neznamená to, že FAP bude o něco lepší či horší.

 

My v písmenkách rozdíl neděláme. Vyčistíme vaše DPF i FAP - objednávejte zde!

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení